O świecie

Jest połowa trzeciego millenium. Człowiek dawno już opanował najbliższe Ziemi układy, nie wspominając o naszym, słonecznym. Wynalezienie silnika nadświetlnego pchnęło ludzkość w epokę podboju kosmosu. Poszukiwanie obcych cywilizacji od dawna zaprzątywało głowę ludziom, ale wszechświat okazał się być pusty. Znajdowano co prawda wiele planet pełnych życia, ale nigdy nie było to życie inteligentne. Tak przynajmniej twierdzili naukowcy. Ludzkość rozrastała się, bezlitośnie tępiąc obce formy życia.

Kilka lat temu fregata Ra po raz pierwszy badała (z bezpiecznej odległości) coś, co niektórzy uważają za obiekt stworzony przez inną cywilizację. Była to kula, miała około kilometra średnicy, i była w całości organiczna. Wszelkie próby kontaktu zawiodły, nikt nie odpowiedział, wyglądało nawet na to, że obcy w ogóle ich nie zauważyli.

Technika poszła bardzo do przodu. Wynaleziono bezpośredni interfejs mózg – komputer, co najpierw zaowocowało matematycznymi koprocesorami, a potem możliwością bezpośredniego przesyłania myśli. Ten mechanizm nazywany był krótką łącznością, w przeciwieństwie do długiej, w której niemożliwe było jednoczesne nadawanie i odbiór. W krótkim czasie człowiek nauczył się sterować swoim mózgiem za pośrednictwem wszczepionego komputera, pozwalało to na odczuwanie wirtualnej rzeczywistości w taki sam sposób jak materialnej. Postęp ogromnie przyspieszył rozwój technologii, pierwszy raz w historii można było mówić o ludzkości jako o jednym organizmie z wieloma ciałami. Pozostawało w nim jednak miejsce na indywidualizm, przynajmniej jeszcze.

Nikt już nie miał dzieci w sposób naturalny. Kiedy para zapragnęła mieć dziecko, komputer łączył genom obojga rodziców, umieszczał zarodek w sztucznej macicy i kilkadziesiąt razy przyspieszał jego rozwój. Tuż po „porodzie” wszczepiano dziecku implanty, dzięki czemu używało ich zupełnie intuicyjnie.

Możliwość przetwarzania energii na masę (i odwrotnie) uniezależniło ludzkość od Ziemi. Obecnie większość ludzkości mieszka w wielkich miastach orbitujących zazwyczaj niedaleko gwiazd. Uniezależnienie od ograniczeń planety wymusiło przedefiniowanie wielu miar, które nie odnosiły się już dłużej do cyklu dobowego ani rozmiarów człowieka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s